seks
Seks

Seksualność osób z niepełnosprawnością

Patrząc na otaczającą nas współcześnie rzeczywistość można odnieść wrażenie, że seksualność człowieka przestaje być tematem tabu. Cielesność powoli staje się postrzegana jako atut, który każdy z nas powinien wykorzystywać i być z niego dumny bez względu na formę, w jakiej owa seksualność występuje. Społeczeństwo małymi krokami staje się tolerancyjne wobec osób odmiennej orientacji seksualnej. Jednak czy możemy powiedzieć, że jest ono równie tolerancyjne względem seksualności osób z widoczną niepełnosprawnością?

Niepełnosprawność a seks

Wielu zdrowych ludzi wręcz odbiera osobom  z niepełnosprawnością prawo do cielesności, pożądania i rozkoszy płynącej ze współżycia. Widok osób z pewnymi dysfunkcjami intelektualnymi bądź fizycznymi, którzy okazują sobie miłość wzbudza zwykle wstręt i współczucie. A przecież uczucie łączące tych dwoje ludzi może być szczere i niewinne. Dlaczego więc takie zdarzenia spotykają się ze społeczną dezaprobatą? W naszym kraju każdy obywatel ma prawo do wolności seksualnej, tymczasem statystyki podają, że jesteśmy bardziej pozytywnie nastawieni do osób okazujących sobie publicznie uczucia, którzy są tej samej płci aniżeli do osób z niepełnosprawnością. Odbieranie im prawa do własnej seksualności jest z pewnością barbarzyństwem. Co prawda seksualność ta wygląda inaczej, co może być uwarunkowane stopniem niepełnosprawności albo formą dysfunkcji.

Dysfunkcja seksualna

Niemniej jednak warto pamiętać, że niepełnosprawność nie oznacza pozbycia się własnej seksualności. Społeczna dezaprobata bierze się prawdopodobnie stąd, iż człowiek jest tak skonstruowany, że dużo przyjemniej patrzy mu się na estetyczne zjawiska pozbawione jakichkolwiek dysfunkcji. W przypadku niepełnosprawności wiele z nich jest widocznych „gołym okiem”, co wzbudza ogólną niechęć. Warto pamiętać, że seksualność osób  z niepełnosprawnością może, ale nie musi, wyglądać nieco inaczej. Bardzo często związki przez nich zawierane są wyśmiewane albo traktowane jako infantylne zabawy. Należy zastanowić się, czy osoby te zasługują na taki odbiór tylko dlatego, że jakaś ich cząstka nie spełnia swojej funkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *