grzybica pochwy
Zdrowie

Grzybica pochwy – objawy i leczenie

Jeżeli chodzi o grzybicę pochwy, to objawy są bardzo różne. Najbardziej charakterystycznym są silne swędzenia oraz pieczenia sromowych warg, które zazwyczaj są wtedy opuchnięte i zaczerwienione. Towarzyszą wtedy też upławy. Mają kolor białawy, gęsty (niekiedy nazywa się je określeniem serowate) bądź wodniste. Ich ostry, drożdżowaty zapach jest bardzo nieprzyjemny, ale czasami też być bez zapachu.

Objawy grzybicy pochwy

Niektóre kobiety podczas załatwiania swoim potrzeb fizjologicznych (oddawanie moczu) odczuwają pieczenie oraz ból. Natomiast u mężczyzn również występuje grzybica. Dotyczy ona napletka, żołędzi, okolic odbytu, a także cewki moczowej. Opuchnięte oraz zaczerwienione mogą być żołędzie i napletek. Odczuwalny ból i swędzenie jest w kroczu oraz również gdy załatwia swoje potrzeby fizjologiczne (oddawanie moczu). Panowie uważają to za bardzo wstydliwą chorobę, dlatego bardzo rzadko udają się z tymi dolegliwościami do lekarza.

Wstydliwa grzybica

Zarówno kiedy mężczyzna ma grzybicę i kobieta, stanowią wzajemnie zagrożenie dla swoim partnerów, mogą być źródłem zakażeń. Kobieta, która ma powyższe dolegliwości, bardzo szybko powinna udać się na wizytę do swojego lekarza ginekologa w celu potwierdzenia diagnozy i możliwości rozpoczęcia leczenia. Aby móc stwierdzić na jaki leki są wrażliwe drożdżaki, po pobraniu wydzieliny  z pochwy kobiety, w laboratorium się je hoduje. U mężczyzn kuracja jest doustna (jedna tabletka dziennie), natomiast u kobiet doustna kuracja to za mało. Zazwyczaj ginekolog przepisuje dopochwowe globulki, których używa się na noc, a także kremy do miejscowego stosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *